news

ספרית בצלאל

חדשות

ברוכים הבאים לגיליון מרץ של הניוזלטר שלנו.

 

ראשית אנחנו שמחים להציג בפניכם פינה חדשה בניוזלטר, בה אנו חושפים לראשונה פריטים מאוסף בית שץ.

3136 פריטים מאוסף האמנות של בית שץ מקוטלגים אצלינו במערכת הארכיון תחת הקטגוריה של אוספים חיצוניים, אך הם אינם נגישים לקהל. כעת בחרנו להציג, כאן ובגיליונות הנוספים, חלק מהאוסף המרשים הזה, שכולל יצירות אמנות בעיקר של בני הדור השני למשפחת שץ - בצלאל (לילק) שץ, זהרה שץ, לואיז שץ וכן של פרופ' בוריס שץ עצמו.

מעבר לכך, אם לא עשיתם זאת עדיין, אתם מוזמנים לבקר בתערוכה "ימים ושעות", רגע לפני שהיא נסגרת ב-6 למרץ, וכמובן להתרשם מהתערוכה הבאה  בתור, "אמנות שימושית" שאצר ארז גביש, ראש המחלקה לתקשורת חזותית.

כרגיל, נשמח לשמוע מכם – הערות, הארות ובקשות.

 

בברכת פורים שמח,

 

אילת

טור העורכת

editor's note

book arrivals

ספרים חדשים

journals

כתבי עת

DIGITAL MAGAZINES/כתבי עת דיגיטליים
new in print/חדש בפרינט
 

הפריט ההיסטורי החודשי שלנו

כרטיס כניסה לנשף פורים בבצלאל, 1914.

מתוך אוסף בצלאל הישן בארכיב ירושלים.

לואיז שץ
 שנה לא ידועה
61x50 ס"מ
לואיז שץ
גואש, שנה לא ידועה
45x30 ס"מ
לואיז שץ
Small birds with young fig 
1957
52x60 ס"מ

 בכל גיליון נציג עשרה פריטים מהאוסף המרהיב והנדיר הזה ונספק הצצה ליצירות האמנות (הנשכחות לעתים) של בצלאל (ליליק), זהרה ולואיז שץ.

אוסף בית שץ

במסגרת שיתוף פעולה שנעשה עם בית שץ בשנת 2014, קוטלגו במערכת "בצלאל קטלוג" 3,136 פריטים מאוסף האמנות של בית שץ. החומרים הללו, ששייכים כולם לבני הדור השני של משפחת שץ, נחשפים כעת לקהל ב"מנות קטנות" באמצעות הניוזלטר שלנו.

 

דגנית ברסט

נ. 1949 בפתח תקווה.

למדה בבצלאל בין השנים 1973-1969

דגנית ברסט התחילה את דרכה האמנותית בלימודי אמנות בבית הספר ברמת השרון, בו שימש רפי לביא כמורה לאמנות וכמחנך. ברסט העידה מספר פעמים על השפעת דמותו של לביא עליה בהחלטתה ללמוד אמנות במקום מדעים בצורה מקצועית [.לאחר לימודיה התגייסה לצה"ל ושירתה בנח"ל. שם, פגשה את זאב ברקאי, לו הייתה נשואה למשך תשע שנים.

בין השנים 1973-1969 למדה ברסט אמנות בבצלאל. עבודותיה מאותה עת הושפעו מן הפופ ארט האמריקאי, בכל הקשור לשימוש בדימויים יום-יומיים ובשימוש בטכניקת הדפס רשת. היא אף עבדה כדפסית רשת בסדנה של בית הספר. בסדרת עבודות קטנות-ממדים בשם "גלריה לים", לדוגמה, שיצרה ברסט בשנת 1973, שילבה האמנית ציור מסורתי עם תצלום של חזית של גלריה תל אביבית, שהועבר אל הבד באמצעות ההדפס. עם סיום לימודיה, בשנת 1973, החלה להציג את יצירותיה בגלריה ג'ולי מ. בתל אביב-יפו.

במחצית שנות ה-70 החלה ברסט לעסוק באופן שיטתי באמנות פוסט-מושגית, הבוחנת את גבולות האובייקט האמנות, כאשר המדיום העיקרי של יצירתה באותה תקופה היה צילום.

בשנות שנות ה-80 החלה לעשות שימוש במים כמוטיב עיקרי ביצירתה, ובמרכז העבודות שיצרה הועמדה מטפורה של הניסיון האירוני לגילוי" המפלצת מלוך נס." בשנת 1987 נפתחה בגלריה של המחלקה לאמנות cבצלאל תערוכת יחיד של ברסט בשם "מתוך חקירות לוך נס", ובה הציגה את ראשיתו של הפרויקט.

דגנית ברסט זכתה בפרסים רבים, ביניהם פרס רפפורט לצייר בכיר מוזיאון תל אביב (2012). הציגה בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובעולם, ועבודותיה נמצאות באוספים פרטיים ובמוזיאונים חשובים. באתר "בצלאל קטלוג" תוכלו למצוא עבודות של דגנית ברסט מימיה כסטודנט בבצלאל.

פינת אמן

התערוכה בספריה

התערוכה השלישית בסדרה, "אמנות שימושית", נאצרה על ידי ארז גביש, ראש המחלקה לתקשורת חזותית, ומציגה אוסף מרהיב של כרזות מאוסף המחלקה לאמנות.

כל הכרזות נוצרו בשנות ה-60 של המאה הקודמת, במסגרת המסלול לגרפיקה ואומנות שימושית שלימים הפך למחלקה לתקשורת חזותית.

התערוכה תוצג בספרייה החל מה- 15 למרץ ועד ה-21 למאי 2020.

 
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now